Student Activities









USM Game Day
USM vs William Carey
November 14, 2014
11:00 A.M.


Spelling Bee Winner 2014-2015
Ahmod Howard



SPELLING BEE WINNERS 2013-2014

4th Grade
1st place- Justin Stewart
 
5th Grade
3rd Place- Jaheim McIntyre
2nd Place-Jakiry Bradley
1st Place- Yavaniy Garraway
 
6th Grade
3rd Place- Quincy Monroe
2nd Place- Derrick Evans
1st Place Aisha Monroe
 
School Winner
3rd Place-Justin Stewart
2nd Place- Yavaniy Garraway
1st Place- Aisha Monroe

SCIENCE FAIR WINNERS 2012

Science Fair Committee:  Denise Minor, Brent Barham, and Eric Boone

GROUP PROJECT WINNERS

 1st PLACE-----MRS. HUSBAND’S CLASS

2ND PLACE-----MRS. DARBY’S CLASS

3RD PLACE-----SOFIA GONZALEZ & RUTILLO VASQUEZ

HONORABLE MENTION-----MS. CARMODY’S CLASS

 K-3 WINNERS

 CHEMISTRY

1ST PLACE-----CORDELIA LAMPTON

2ND PLACE-----MEKAYLA TYLER

3RD PLACE-----JOSIAH DOZIER

HONORABLE MENTION-----ALAYSIA ROBERTS

 PHYSICS

1ST PLACE-----RHIANNA JOHNSON

2ND PLACE-----LAYLA JACKSON

3RD PLACE-----VICTOR FLOYD

HONORABLE MENTION-----JAISMON FAIRLEY

 BEHAVIORAL SCIENCE

1ST PLACE-----JORDAN FENTON

2ND PLACE------DA’MARLO TAYLOR

3RD PLACE-----JAMARAH SANDERS

HONORABLE MENTION-----JARROD HALL

 4-6 WINNERS

CHEMISTRY

1ST PLACE-----THORNTINEA TAYLOR

2ND PLACE-----SHAWNDERICA ROBERTS

3RD PLACE----KENEDI WALKER; KAVAJI BEVERLY

HONORABLE MENTION----KEONDRE CHAMBERS

 PHYSICS

1ST PLACE-----KEARRA DUFFY

2ND PLACE-----JESSICA HUSBAND

3RD PLACE-----MELYIA GRAYSON

HONORABLE MENTION----YAVANIY GARRAWAY

 BEHAVIORAL SCIENCE

1ST PLACE-------SHYHEM GRAY

2ND PLACE------SHAMYA PERRY

 BOTANY

1ST PLACE-----ALEXSANDRIA SMITH

 EARTH AND SPACE SCIENCE

1ST PLACE-----ADRIAN FELTS

2ND PLACE-----ZEMIYAH SMITH

3RD PLACE-----ALEXZANDER BEVERLY

HONORABLE MENTION-----KARLTON BERRY

 MEDICINE AND HEALTH

1ST PLACE-------AMBER HILL

2ND PLACE-------JAKEIL BAKER

ZOOLOGY

1ST PLACE-----KAMILLE SMITH

MICROBIOLOGY

1ST PLACE-------KAMECIA LOVE

2ND PLACE-------JAHZMING GREEN

MATHEMATICS AND COMPUTER TECHNOLOGY

1ST PLACE-----VINCENT BROWN

2ND PLACE-----KEISHAWNAH MOBLEY


 
Rowan Spelling Bee Winner: 
Raygene McDonald
2nd Place

 Raygene pictured above (between Dr. Edna Thomas and Mr. Bacchus) is a sixth grader at Rowan!
 Way to go Raygene!  We are so proud of you!
A special spotlight goes out to Ms. Janice Goodman, Librarian,
for her help in organizing and practicing with the students!

Congratulations to Rowan's Spelling Bee winners!

1st Place Spelling Bee Winners:

 

 Raygene McDonald (6th grade), Yavaniy Garraway (4th grade), and Asia Monroe (5th grade)

Second Place Spelling Bee Winners:

Jaheim McIntyre (4th grade), Jonathan Frelix (6th grade), Kenedi Walker (5th grade)

3rd Place Spelling Bee Winners:

 Alexsandria Smith (5th grade), Kamille Smith (6th grade) and Laken Lewis (4th grade)


                    
                  Community Sponsors Rock at Rowan!                     
 
 
 WESTPOINT CHURCH -- CROSSPOINT CHURCH-- RAISING CANES--WAL MART 49 
 JUNIOR AUXILLARY---TARGET--- RED LOBSTER---APPLEBEES--KOHL'S--DELOITTE     
 

                           2011 Perfect Scores for Rowan Elementary
 Way to Go! Keep up the Good Work!!
   
    Sydney Tillman-Math          Segdrick White-Math       Hannah Whalum-Writing
THESE THREE STUDENTS WERE AWARDED A $50 CHECK COURTESY OF
Pastor Tony Rominique and WESTPOINT CHURCH!
  

Student Showcase in the smART Newsletter
 David Garraway 5th grade   
2nd Place- Fall Art Contest
Rowan – Ms. Janice Goodman

                                   
 
Grandparent's Day at Rowan


 
 
 
 

Beta Club Induction Ceremony



ć
tiffany.freeman@hattiesburgpsd.com,
Jan 9, 2012, 8:11 AM
Comments